از مزاج خود خارج نشوید! (مزاج شناسی)

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
مزاج خود را بشناسید

انسانها با هم متفاوتند. انسان‌ها بر حسب مزاج متفاوت خود شخصیت متفاوت نیز دارند. درست است که بین انسانها شباهت‌هایی نیز دیده می‌شود اما اگر به درستی بنگریم حتی در بین این شباهت‌ها تفاوت‌هایی نیز مشاهده می‌گردد. امروزه ما شاهد افراد بسیاری هستیم که از مدار تعادل خود خارج گشته اند. حیرانند و حتی خودشان نیز دلیل آن را نمی‌دانند. همه ی ما این نکته‌ی مهم و اساسی را فراموش کرده ایم: تفاوت شخصیت ها، مزاج ها و طور کلی تفاوت بین انسان‌ها.

همه ی ما برای متعادل بودن که رمز سلامتی ماست نیازمند این هستیم که مزاج و ذات خود را بشناسیم. به گفته ی دکارت انسان همچون ماشینی است. اگر خود را ماشینی در نظر بگیریم باید برحسب اینکه چه نوع ماشینی هستیم به سوخت مناسب خود دست یابیم. هر سوختی را به هر ماشینی نمیخورانند! بدن‌های ما هم باهم متفاوت اند. هرکدام از ما باید تغذیه متناسب خودش را داشته باشد. هرکسی بر اساس مزاج و تیپ شخصیتی خود باید تغذیه ای متفاوت از دیگری مصرف کند.

هرکسی بر حسب مزاج خود از غذایی انرژی می‌گیرد و لذت میبرد. اکثر ما از مزاج خود ناآگاهیم. در مقاله ی زیر بر طبق اصول بقراط به شما کمک خواهیم کرد تا مزاج خود، اطرافیان، کودک و همسر خود را بشناسید. و نه تنها به خود بلکه به دیگران نیز کمک کنید تا در مدار مزاج خود ثابت بمانند.

از مزاج خود دور نشوید!

هر اندازه که از مزاج خود دور شوید پریشانی روحی و جسمی شما بیشتر خواهد شد‌. بیماری‌ها بر شما غلبه بیشتری می‌کنند. از لحاظ روحی به هم ریخته تر و آشفته تر می‌شوید. و تعادل خود را از دست خواهید داد.

جالب است بدانید که طرح مسئله ی اخلاط چهارگانه و مزاج ها به زمان بقراط و جالینوس پزشک بر میگردد. طبق نظریه ی بقراط و جالینوس اخلاط چهارگانه ی بدن به قرار زیر است: خون (دم)، بلغم، صفرا و سودا.

خون افراد بهنجار هر چهار عنصر را به مقدار مساوی و متعادل دارا می‌باشد. جالینوس بر اساس نظریه ی بقراط حکیم بر این عقیده بود که مردم بر مبنای غلبه ی هر یک از این اخلاط در بدن از نظر صفات و ویژگی های جسمانی و روانی با یکدیگر متفاوت اند. حال به طور خلاصه به ویژگی‌های افراد با چهار طبع (مزاج) مختلف نگاهی می‌اندازیم.

الف) افرادی که سودابی مزاج هستند

این افراد معمولا بالا بلند هستند. در این افراد اعمال تنفسی و جریان خون کند و ضعیف است. سودایی مزاجان افرادی خیالاتی، مغموم، غیر اجتماعی، مالیخولیایی، مضطرب، بدبین و ناراحت می‌باشند. جالب است بدانید سودا نماینده ی خشکی خاک است. دقت داشته باشید که این اخلاط چهارگانه هر کدام نماینده‌ی یک عنصری در طبیعت است.

ب) صفراوی مزاج ها کدامند

صفراوی مزاج ها باریک اندام هستند. رنگ پوست آن‌ها گرم، خشک و زیتونی است. حرکات تنفسی در این افراد تند و شدید است. این افراد بسیار فعال و پر جنب و جوش هستند. حرکات آنها مقطع و تند است. بهتر است بدانید که افرادی که طبع صفراوی دارند از نظر خلق و خو تند، زود خشم، برتری طلب، جاه‌طلب، حسود، کم‌خواب و پر کابوس می‌باشند.

این افراد معمولا از لحاظ اندام ها لاغر هستند و اگر چاق شوند بیشتر در ناحیه‌ی شکم و پهلو چاق می‌شوند. این افراد بسیار پر جنب و جوش و خروش می‌باشند. صفرا درواقع نماینده‌ی عنصر آتش در طبیعت می‌باشد. در نظر داشته باشید که افراد صفراوی مزاج خوردن شیرینی‌، آتشی بر آتششان می‌افزاید. به این دلیل که شیرینی، صفرا را زیاد می‌کند. پس توصیه این است که این افراد از خوردن شیرینی‌ها تا حد امکان پرهیز کنند. و سراغ تکه‌های کوچک شیرینی بروند.

خوردن آب به خصوص در هنگام عصبانیت و حرارت به این افراد کمک فوق‌العاده‌ای می‌کند زیرا آب خاموش کننده‌ی آتش است.

ج) بلغمی مزاج ها را بشناسید

اولین نکته در خصوص این افراد این است که بلغم نماینده‌ی عنصر آب در طبیعت و جهان خارج است. آیا تابحال متوجه افرادی شده آید که در هنگام خواب آب از دهانشان سرازیر شده است؟

این افراد معمولا جزو بلغمی مزاج ها می‌باشند. بلغمی مزاج ها افرادی چاق، پر چربی و سرخ رو می‌باشند. عضلات افراد بلغمی شل و سست هستند. جریان خون و تنفس آن‌ها کند و آرام است. این افراد کسانی هستند که خواب آن‌ها عمیق و سنگین می‌باشد. از دیگر ویژگی‌های شخصیتی و جسمانی افراد بلغمی مزاج این است که زودآشنا و اجتماعی می‌باشند. لاقید و کم فعالیت هستند. و همچنین بی درد و کند ذهن می‌باشند. به این معنی که به آرامی فکر می‌کنند!

د) آیا شما دموی مزاج هستید؟

در دموی مزاج ها چون خون بر بدنشان غلبه دارد جریان خون تند و سریع دارند. بخاطر غلبه ی خون ظاهری خوش آب و رنگ دارند. افراد دموی مزاج از اشتهای خوبی برخوردارند. این افراد خوش خواب هستند و خوابشان سنگین است. از دیگر ویژگی‌های این افراد این است که خوشگذران، خوشبین، جدی و فعال هستند. جالب است بدانید که این افراد از نظر فعالیت های ذهنی سطحی و کم عمق می‌باشند. بهیاد داشته باشید که با یادگیری این اصول خود و اطرافیانتان را بهتر میشناسید و حضور و درک دیگران برای شما راحت‌تر است. این طبقه بندی از لحاظ مقبولیت در نزد مردمان عامی مقبولیت زیادی دارد و در زبان روزمره به کرات از این طبقه بندی برای نامیدن افراد استفاده میکنند.

نکته‌ای برای بانوان عزیز

مادران و همسران مهربان سعی کنید که تیپ شخصیتی و مزاج همسر و کودک خود را بشناسید. و اصول علمی تغذیه را برحسب نیاز مزاج کودک و همسر خود رعایت کنید. هرگز به اصرار یا بر حسب سلیقه ی خود به کودک و همسر خود غذا نخورانید! زیرا این کار به معنای بی توجهی به تفاوت های فردی و نادیده‌گرفتن حق کودک و همسر خود می‌باشد. بخاطر داشته باشید، تغذیه ای که به کودک و یا همسر خود میدهید اگر برحسب مزاج او نباشد او را از تعادل خارج میکند و به زودی شما شاهد بدرفتاری و نامتعادل بودن کودک و همسر خود خواهید بود. به گونه ای که در تعجبید این رفتارها از کجا سرچشمه می‌گیرد. و آن موقع است که باید به یاد بیاورید که خود مسئول این اتفاقات هستید.

پس توصیه ما به شما بانوان و مادران گران‌قدر این است که در درجه اول مزاج شناسی را یاد بگیرید. مزاج خود را تشخیص دهید و سپس به شناسایی مزاج کودک و همسر خود بپردازید. و با تغذیه مناسب به آن‌ها آرامش و لبخند را هدیه دهید. برای همسر و کودک خود بهترین باشید و بهترین ها را بخواهید. و عشق را در خانه و سفره ی خود نگه دارید!

2 دیدگاه‌ در “از مزاج خود خارج نشوید! (مزاج شناسی)”

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت جدیدترین مقالات ثبت نام کنید

هر هفته آخرین مقاله های سایت را در صندوق ورودی خود داشته باشید