هر تیپ شخصیتی چی بخوره، چی نخوره! (تیپ های شخصیتی + گروه های خونی)

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
تیپ شخصیتی

از علم روانشناسی چه می‌دانید؟ چقدر از اصول روانشناسی حاکم بر زندگی خود و دیگران آگاهید؟ تا چه اندازه با خصوصیات هر تیپ شخصیتی آشنایی دارید؟ چقدر خود و دیگران را میشناسید؟ تا چه اندازه از حالت درونی و روان خود آگاهی دارید؟ تا چه میزان به رفتار ها و افکار خود کنترل دارید؟

جواب این سوالات و دیگر سوالات شبیه به آن را میتوانید با علم زیبا و کارساز روانشناسی به دست آورید.

بخش و شاخه ای از روانشناسی به شخصیت آدمی می پردازد. روان‌شناسان شخصیت میگویند که شخصیت هرکس همچون نقالی است که او بر چهره خود کشیده است و با آن در اجتماع ظاهر میشود. به این نقاب پرسونا می‌گویند. و واژه پرسونالیتی (personality) از همین واژه بر گرفته شده است. بی شک شما در طول زندگی خود بارها این جملات را شنیده اید کن فلانی انسان بی شخصیتی است. یا فلانی خیلی فرد با شخصیت و با خردی است! اما خوب است بدانید که ما فرد بی شخصیت نداریم! هر انسانی شخصیتی دارد. حال چه این شخصیت خوب و مثبت باشد یا برعکس منفی باشد. اما به هر حال آدمی که شخصیت نداشته باشد را نداریم! برای اینکه درک و فهم این موضوع برای شما بهتر باشد خوب است که معنای شخصیت را به طور ساده بیاموزید.

هر دانشمند و روانشناسی برحسب مکتبی که داشته است تعریفی از شخصیت ارائه داده است.
اما اگر به طور کلی و خلاصه بخواهیم این واژه را تعریف کنیم به این صورت است:

شخصیت یعنی ویژگی های جسمی، حالات روحی_روانی و عاطفی، ژست فیزیکی و … در هر فرد که او را با دیگران هم مشابه و هم متمایز می‌کند.
تاکید و اهمیت دادن بر متمایز بودن بیش از مشابه بودن است.

شخصیت هر فرد برای ما مثل راهی می‌ماند که فرد را بشناسیم و رفتار و حتی سخن او را پیش‌بینی کنیم. کاتل، روانشناس تحلیل عاملی شخصیت را راهی برای پیش‌بینی و فهم افراد معرفی می‌کند. او شخصیت را وسیله ای میداند برای پیش‌بینی کردن افراد.
برای مثال وقتی که ما فردی را به عنوان یک شخصیت آرام و ساکت می‌شناسیم به خوبی میتوانیم حدس بزنیم که او در یک موقعیت خاص چگونه رفتار خواهد کرد. یا برعکس چگونه واکنش نخواهد داد.

عوامل شکل گیری شخصیت و تیپ های شخصیتی مختلف

عوامل بسیاری بر ساخت و تشکیل شخصیت فرد موثر است. دو عامل مهم ژنتیک و محیط می‌باشد. برای تأثیرگذاری هر کدام درصد ها و آمارهایی را ذکر کرده اند اما این آمار را 50_50 در نظر گرفت. چون که به طور قطعی نمیتوان گفت کدام یک تاثیر بیشتری بر رشد شخصیت دارد.
فروید، روانشناس و دانشمند مکتب روانکاوی، معتقد است که در 5 سال اول زندگی فرد شخصیت او شکل می‌گیرد. او همچنین معتقد است که این دوره حساس ترین سن دوران کودکی است. چگونگی رفتار والدین با کودک در این سن آینده کودک را رقم خواهد زد. برای مثال دو نوع تیپ شخصیتی که از نتیجه تحقیق دو دکتر قلب به دست آمده یعنی تیپ شخصیتی A و B اشاره خواهیم کرد. این دو تیپ شخصیتی تقریباً برعکس هم می‌باشند.

تیپ شخصیتی نوع A

این تیپ شخصیتی در سال های اخیر مورد توجه محققان قرار گرفته است. (ماتیوز 1982) افراد این تیپ به طور کلی با ویژگی های بی قراری و زیادی فعال بودن مشخص می‌شوند. در افراد تیپ A حس رقابت طلبی شدید، پرخاش جویی، نا آرامی، سرعت در گفتار و حرکات و عجول بودن بیش از حد مشاهده می‌شود. به طوری که آن ها را بیماران عجله و شتاب می‌دانند!
افراد دارای این نوع شخصیت سعی دارند که همه جنبه های زندگی خود را حتی آنهایی را که قابل کنترل نیستند، به کنترل خود درآورند. آن در این زمینه دچار هیجان و جوش و خروش بیش از حدی هستند. آنها اگر احساس که کنترل محیط از دست آنها خارج شده است شدیداً عصبانی و ناراحت خواهند شد.

از ویژگی مهم دیگر شخصیت نوع A مستعد بودن آن ها به بیماری های عروق (عروق کرونر قلب) است. این شخصیت را عموما شخصیت مستعد سکته قلبی هم می‌نامند. تعدادی از محققان از یک گروه 3 هزار نفری، افراد گروه A را جدا کردند. بقیه را گروه B نامیدند، و به مدت 2 و نیم سال آنها را زیر نظر گرفتند. (سن این افراد بین 39 تا 59 سال بود)
پس از این مدت در گروه سنی 39 تا 49 سال در میان افراد دارای شخصیت نوع A بیماری های عروق کرونر 6 و نیم برابر گروه B بود که فاقد ویژگی شخصیت نوع A بودند.

تیپ شخصیتی نوع B

تیپ شخصیتی نوع B کاملا برعکس تیپ شخصیتی نوع A می‌باشد. زندگی آرام تری دارد. فرد صبور تر و آرام‌تری است. هیجان و خروشی که در تیپ شخصیتی نوع A دیده می‌شود در او دیده نمی‌شود. و در معرض بیماری های قلبی کمتری قرار دارد.

روانشناسی رابطه ی بین گروه خونی و شخصیت

گروه خونی

گروه خونی O

افراد این گروه دارای ژنی در بدن هستند که به آنها قدرت تحمل مصائب، اعتماد به نفس، شهامت و خوشبینی میبخشد.
افراد این گروه خود را باور دارند و به خود اهمیت فراوان میدهند. علت این امر آن است که گروه خونی O قدیمی ترین گروه خونی افراد جهان است و اجداد این گروه به ورزش، شکار، حمله به حیوانات و مقاومت در برابر مشکلات عادت داشته‌اند. این عادت ها به افراد بعدی این گروه منتقل شده است. به هر حال افراد این گروه خونی افرادی مصمم، کوشا، جدی، قاطع و پا بر جا هستند. اگر تحقیق کنید خواهید دید که بسیاری از سیاست مداران فعلی جهان درگروه خونی Oقراردارند!

گروه خونی A

ازخواص مهم گروه خونی A آن است که ازخوردن سبزی لذت میبرند و دارای دستگاه هاضمه بسیار ظریف میباشند. سیستم دفاعی آنان با جایی که در آن زندگی می‌کنند خوب همسانی پیدا می‌کند. دربرابرحوادث روحی مثل استرسها و ناراحتیهای فکری با آرام کردن درون خود خوب مقاومت می نمایند.این افراد، افرادی فعال و سازنده به شمار می‌روند.

افراد این گروه در معرض ابتلا به استرسها قرار دارند. بهترین راه درمان استرس در افراد این گروه استفاده از ورزش یوگا است. به طور کلی ورزشهای سبک برای افراد این گروه بسیارمفید است. احترام دیگران را رعایت می‌کنند و ازخود خاطره ی خوبی درسایر افراد باقی میگذارند. نخستین افراد این گروه از بدو پیدایش انسان در کره ی زمین افرادی باهوش، حساس و باشوق بوده‌اند و قادر بوده اند با حوادث محیط خود مبارزه کنند. این افراد میتوانند در مواقع حساس به خوبی تصمیم بگیرند و خوب و صحیح عمل کنند. همچنین آنان قادرند که درمواقع سخت، اضطراب و هیجان خود را به خوبی کنترل کنند. اما وقتی هیجان و ناراحتی آنها ازحد فراتر رود این افراد منفجرمیشوند. افراد این گروه نمیتوانند برای کارهایی که به مدیریت دقیق نیاز دارند نامزدهای مناسبی باشند. درحالی که افراد گروه خونی O دارای این صلاحیت میباشند.

گروه خونی B

افراد گروه خونی B دربرابر برخورد با حوادث می توانند بلافاصله تغییر وضع داده و خود را با شرایط زمان و مکان هماهنگ کنند. این سخن به این معنا نیست که در فکر خود پا بر جا نیستند بلکه منظور آن است که میتوانند با هر تغییری هماهنگ شده و خود را از برخورد با مشکلات در امان نگه دارند. افراد گروه B قادرند در مقابل بسیاری از بیماریهای شایع مقاومت و پایداری کنند. حتی اگر بیماریهای قلبی یا سرطانی هم بگیرند باز هم عمر بیشتری میتوانند داشته باشند. این افراد در مقابل بیماریها مقاومت بیشتری نشان میدهند و کمتر از سایر گروه ها بیمار میشوند. کارهای روزمره را با نهایت دقت و نظم انجام میدهند. بهره وری از ورزش و خوردن غذای فراوان برایشان مفید است.

شرایط زندگی برای این افراد راحت تر است. کمتردچار برخوردهای ناراحت کننده میشوند. به خوبی میتوانند نظرات دیگران را درک کنند. 30 تا 40 درصد میلیونرها از گروه خونی B هستند. بسیاری از مدیران و اشخاص سطح بالا در جهان گروه خونی B دارند. افراد این گروه دارای تعادل چشمگیر و هماهنگی اعمال بدن هستند. انرژی های مختلفی که در بدن آنها وجود دارد موافق و موازی هم می باشند و به همین جهت این افراد کمتر دچار بیماری میشوند. خواص گروه خونی B داشتن زندگی منظم و آرام است.

گروه خونی AB

وجه مشخصه این گروه همراه شدن خواص و شخصیت های گروه A و B با هم است. قابلیت تغییر شرایط بدنی با تغییر یافتن عوامل خارجی را دارا می باشند. دستگاه هاضمه حساس و ضعیفی دارند. سیستم دفاعی آنها مقاومت کمی دارد و می توانند با استفاده از ورزش به استرسها و ناراحتیهای محیطی پاسخ دهند. خلاقیت در این افراد وجود دارد. آنها در همان مراحل اولیه استرس به آن جواب میدهند و آن را از سر میگذرانند. در افراد این گروه عشق به معنای واقعی وجود دارد. این افراد مهربان، خوش خلق، خلاق و آرام هستند. میل به نصیحت کردن و راهنمایی مردم در آنها زیاد است. بسیاری از آنها هر کاری از دستشان بر می آید برای کمک به دیگران انجام میدهند. سیستم دفاعی آنها ضعیف بوده و در برابر میکروبها از خود مقاومت زیادی بروز نمیدهند.

افراد این گروه به خاطر حسن نیت فراوان و خوش قلبی همیشه خیر و خوبی مردم را میخواهند. همه را به صلح و آرامش دعوت میکنند. بسیاری از درمانگرها و کسانی که روی انرژی درمانی کار میکنند دارای گروه خونی AB می باشند.

اینک به نکات تغذیه ای این گروه های خونی توجه کنید:

دمنوش های مناسب هر گروه خونی

گروه خونی A
چای بابونه، چای سبز و آویشن

گروه خونی B
چای سبز، مریم گلی و بادرنجبویه

گروه خونی AB
چای زغال اخته، چای نعناع

گروه خونی O
چای نعناع، زنجبیل، چای سبز

حال جدای از این توصیه دمنوش ها به نکات تغذیه ای این گروه های خونی توجه کامل فرمایید.

گروه خونی O

برای این گروه خونی مصرف گوشت، دل، جگر،‌ میگو، روغن زیتون، انجیر خشک، هندوانه و گوجه سبز بسیار مفید و ضروری است. اما این گروه خونی باید از مصرف سوسیس، کالباس، گوشت غاز کنسرو شده، خربزه، پرتقال و فندق بپرهیزند.

گروه خونی A

برای افرادی با این گروه خونی گوشت ماهی، جوجه، روغن زیتون، سویا، سبزیجات، زردآلو، گوجه سبز و آناناس مفید می‌باشد. و مصرف گوشت، کله پاچه، دل، سیرابی، کالباس، موز، انبه، طالبی و پرتقال مضر می‌باشد.

گروه خونی B

برای این افراد گوشت بره، بلدرچین، گوسفند، ماهی، شیر، انگور و موز مفید است. ولی سوسیس، مرغ، قلوه، ژامبون، کره، خامه، نارنگی و انار مضر می‌باشد.

گروه خونی AB

این گروه می‌توانند از مصرف گوشت، ماهی، گیلاس، آلبالو، انگور و کیوی سود ببرند. اما باید از مصرف جوجه، دل، بلدرچین و گوشت گاو دوری کنند.

سخنی با خوانندگان

خوانندگان عزیز از شما انتظار میرود تجربیات گرانبهای خود را با ما و دیگر خوانندگان مشتاق در میان بگذارید. کوچکترین نظر و پیشنهاد شما می تواند بزرگترین کمک به ما و خوانندگان این مقاله باشد. راستی گروه خونی شما از کدام نوع میباشد؟ آیا ویژگی های گفته شده در این مقاله راجب شما نیز صدق میکند؟ چقدر این مقاله شما را درشناخت ویژگی هایتان راهنمایی کرد؟ ما همچنان نظرات شما را با گوش جان میشنویم و با دقت تمام بررسی میکنیم.

2 Responses

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره من

نویسنده و محقق مقالات علمی و سلامتی

نوشته های تازه

ما را دنبال کنید

برای دریافت جدیدترین مقالات ثبت نام کنید

هر هفته آخرین مقاله های سایت را در صندوق ورودی خود داشته باشید