نیازهای اساسی دوره نوجوانی (در کدام طبقه از نیازهای مزلو جا مانده اید؟)

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
نیازهای اساسی دوره نوجوانی

آیا نیازهای اساسی دوره نوجوانی را میدانید؟ آیا شیوه صحیح ارضای این نیازها را می دانید؟ آیا مزلو و سلسله مراتب نیازهایش را میشناسید؟ از همین ابتدا اگر مزلو را نمیشناسید یا نمیدانید او چکاره است، باید بگوییم که مزلو از روانشناسان انسان گرا می باشد. روان شناسان انسان گرا معتقدند که انسان اسیر و ضعیف نمی باشد، بلکه او بسیار مختار و آزاد است. این رویکرد در روانشناسی به انسان به دید مثبت می نگرد و انسان را سرشار از استعداد و توانایی میبیند. مزلو و راجرز از دسته کسانی هستند که در این رویکرد نظریات جالب و سودمندی را ارائه کرده اند. مزلو معتقد است که انسان طبقه ای از نیازها را دارد که بر حسب ترتیب و الویت به قرار زیر هستند:

نیازهای اساسی نوجوان (نیازهای فیزیولوژیک)

نیازهای فیزیولوژیک پایه ترین نیازهای انسان هستند. این دسته از نیازها شامل تغذیه، خواب، نیاز جنسی و … هستند. نیازهای فیزیولوژیک قوی ترین نیازهای انسان هستند که ما را با نیرویی قوی مثل آهنربا به سمت خود می کشانند و ما جذب آن ها می شویم. نیازهای فیزیولوژیک ، نیازهای حیاتی ما نیز محسوب می شوند. زیرا حیات ما به آن ها وابستگی دارد.

نیازهای اساسی نوجوانی (نیاز ایمنی)

امنیت دومین نیاز ما محسوب می شود. نیاز به امنیت نیز همانند نیازهای فیزیولوژیک، نیازی حیاتی محسوب می شود. این نیاز بعد از نیازهای فیزیولوژیک در رده ی دوم اهمیت قرار می گیرد.

نیازهای اساسی نوجوان (نیاز به احساس تعلق)

نیازهای اساسی دوره نوجوانی

این دسته از نیازها در واقع نیاز های اجتماعی محسوب می شوند. بر طبق رده بندی مزلو، نیاز به احساس تعلق به افراد دیگر و نیاز به دوست داشته شدن در جایگاه سوم نیازها قرار دارد. هر چند که این دسته از نیازها جز نیازهای حیاتی به حساب نمی آیند اما در جایگاه خود برای رشد سالم واجب هستند و باید برای رفع و ارضای آنها اهمیت قائل شد.

نیازهای اساسی نوجوان (نیاز به عزت نفس)

نیاز به عزت نفس به این معناست که فرد احساس ارزشمند بودن کند و از احترام کافی برخوردار باشد. فرد در صورتی که نیازهای قبلی در او ارضا شده باشند، به این دسته از نیازها می رسد و به دنبال ارضای این طبقه از نیازها است.

نیازهای اساسی نوجوان (نیاز به خود شکوفایی)

نیازهای اساسی دوره نوجوانی

آخرین و البته ضعیف ترین نیاز در طبقه بندی مزلو، نیاز به خود شکوفایی است. این نیاز در حالی که ضعیف ترین نیاز است، عالی ترین مرحله ی رشد و تعالی در انسان نیز می باشد. بر طبق نظر مزلو، خودشکوفایی به این معناست که انسان به استعدادهای وجود خود جامه عمل بپوشاند و به آنچه که می تواند برسد و در وجودش توانایی آن را دارد برسد. به معنای دیگر خود را به کمال برساند، استعدادها و توانایی های ذاتی خود را به فعل برساند و برسد به آنچه که می تواند برسد.

منظور از ضعیف بودن نیازها چیست؟

منظور از این که در خطوط قبلی نوشته ایم، نیاز به خودشکوفایی ضعیف ترین نیاز است، این بود که این نیاز از جاذبه ای قوی برای جذب انسان ها برخوردار نیست. در واقع طبق نظر مزلو فقط یک درصد افراد به این مرحله می رسند. اما چرا؟
مزلو اظهار نظر می کند که اگر بخواهیم به بالاترین سطح نیازها که خودشکوفایی است برسیم باید تا حدودی نیازهای قبلی ارضا شده باشند. هر چه که از سطح نیازهای پایه به سمت نیازهای بالاتر مثل خودشکوفایی حرکت کنیم، نیاز به تلاش و کوشش بیشتری داریم تا به ارضا نیازهای سطح بالاتر برسیم. حال برای جواب به این سوال که چرا افراد کمی به مودشکوفایی می رسند حداقل 2 جواب وجود دارد: اول اینکه‌ تمام افراد نمی توانند نیازهای پایه خود را ارضا کنند و متاسفانه خیلی ها در نیاز های پایه گیر می افتند. این افراد تمام سعیشان رفع نیازهای اولیه است. پاسخ دوم این است که: چون رسیدن به نیازهای سطح بالا مثل عزت نفس و خودشکوفایی قدرت جاذبه کمی دارند و همچنین تلاش زیادی می خواهند و ارضای آن ها وابسته به ارضای نیازهای سطح پایین است، افراد زیادی زحمت رسیدن به این مراحل رشد را تحمل نمی کنند و در همان سطوح پایین رشد می مانند. البته این نیازها به دلیل این که جزو نیازهای حیاتی نیز نیستند، افراد تلاش کمتری را برایشان انجام می دهند و در کل کمتر جذبشان می شوند. متاسفانه برخی از دولت ها نیز برای حفظ منافع خود، مردم را در نیازهای اولیه نگه می دارند تا افراد به ذهن باز و قدرت عمل نرسند. این گونه دولت ها فقط به منافع خود می اندیشند و برای پیشرفت مردم اهمیتی قائل نیستند. در این گونه کشورها هر چه قدر که مردم در نیازهای پایه خود اسیر بمانند به نفع دولت است تا کنترل مردم را در دستان خود گیرد. این گونه دولت ها با ترفندهای کثیف مردم را به آب و نان راضی نگه می دارند.

آیا برای رسیدن به نیازهای سطح بالاتر حتما باید نیازهای سطح پایین به طور کامل ارضا شوند؟

نیازهای اساسی دوره نوجوانی

مزلو برای توضیح و پاسخ به این سوال از درصدها سخن می گوید. او اصطلاح ارضای درصدی را مطرح می کند. برای مثال فردی ممکن است از لحاظ نیازهای پایه 60 درصد، نیازهای ایمنی 50 درصد و دیگر نیازها 20 تا 30 درصد ارضا شده باشد. چون به طور کامل نمی توان در همه نیازها ارضا شد، پس ارضای نیازها تا حد خاصی کافی می باشد تا ما را به سمت نیاز های بالاتر و عالی تر سوق دهد و کمک کند تا پله پله نیازها را بالاتر رویم.

آیا نیازهای ما باید به ترتیب ارضا شوند؟

هر چند که مزلو معتقد است که ترتیب ارضای نیازها اهمیت دارد، اما گاها دیده شده است که بعضی از افراد از برخی نیازها برای رسیدن به نیازهای دیگر چشم پوشی کرده اند. برای مثال افرادی که از جان خود می گذرند (یعنی از نیاز امنیت چشم می پوشند) تا به دیگران کمک کنند، جزو افرادی هستند که به ترتیب نیازها جلو نمی روند. اما یادتان باشد اگر هرکدام از نیازهای پایه تا حد کافی و متناسب ارضا نشود، فرد در آن مرحله می ماند و در او حالت بیمارگونه و عقده ایجاد می شود. هرگز گمان نکنید فردی که مراحل رشد را به سلامت و مرتب گذرانده است با کسی که زندگی آشفته ای داشته برابر است.

آنچه شما می دانید

والدین عزیز هر آنچه را که در باب فرزند پروری و تربیت نوجوانان می دانید با ما و دیگر خوانندگان عزیز در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره من

نویسنده و محقق مقالات علمی و سلامتی

نوشته های تازه

ما را دنبال کنید

برای دریافت جدیدترین مقالات ثبت نام کنید

هر هفته آخرین مقاله های سایت را در صندوق ورودی خود داشته باشید