خواص عسل (عسل برای زخم)

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Honey-for-wounds

عسل خاصیت زیادی در بازسازی پوست سوخته شده و زخم شده میگذارد سوختگی های درجه یک و دو را می توانید با کمک عسل درمان کنید پوست آسیب دیده و زخم با کمک عسل به راحتی جدا می شود و پوست جدید جایگزین آن می شود التیام سوختگی با کمک این ماده به سرعت انجام میپذیرد.در این مقاله ما میخواهیم درمورد درمان و بهبود زخم ها با عسل مطالبی به اشتراک گذاریم پس با ما همراه باشید.

چرا عسل برای درمان زخم مناسب است؟

اگر عسل را به صورت موضعی روی زخم‌ها استفاده کنید، باعث تولید پراکسیدهیدروژن می‌شود که اثر ضد عفونی‌ کننده دارد.

این ماده شفابخش در تسریع ترمیم زخم نیز مؤثر بوده و می‌تواند از باقی ماندن جای زخم (اسکار) نیز جلوگیری کند. امروزه پمادهایی موضعی از عسل تهیه می‌شود که حتی در اعمال جراحی زیبایی برای جلوگیری از جای زخم و بخیه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

PH پایین و خاصیت اسیدی عسل از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. برای درمان زخم‌های دیابتی، سوختگی‌ها و سایر زخم‌های عفونی، عسل می‌تواند یک جایگزین خوب باشد. در واقع عسل با جذب آب موجود در بافت‌های متورم ترمیم زخم را تسریع می‌کند.

 

Honey-for-wounds

عسل برای زخم معده

برای درمان زخم معده یا زخم اثنی عشر، صبح ناشتا و هرشب موقع خواب یک قاشق غذاخوری عسل موم‌دار را به مدت 9دقیقه در دهان نگهدارید بدون آنکه قطره‌ای از عسل یا آب دهان را قورت داده باشید سپس مانند آدامس آنرا در دهان بجوید عسل را قورت داده و موم را دور بیندازید.

عسل برای درمان زخم دهان

عسل برای درمان زخم های دهان نیز مفید است، برای این کار کافی است هر ۲ ساعت یک بار زخم را با عسل بپوشانید.

عسل برای درمان زخم دهانه ی رحم

 برای درمان زخم دهانه رحم با عسل ، باید طبیعی و چند گیاهی باشد و از عسلی که زنبور تنها از یک نوع گیاه استفاده کرده ( عسل های تک گل ) مانند عسل یونجه خودداری کنید چرا که برای این منظور عسلی خوب است که زنبور هر چه بیشتر از گیاهان متنوع استفاده کرده باشد.

نحوه ی درمان زخم دهانه ی رحم باعسل

تزریق عسل طبیعی در داخل واژن ، ویژه زنان متاهل است و برای دختران مجرد ، بجای تزریق به داخل واژن بایستی مقداری عسل را شبها روی گاز استریل ریخته و کاملاً گاز را آغشته با عسل کنند و روی موضع بگذارند و بصورت طاقباز بخوابند تا کم کم عسل به داخل واژن هدایت شود.

حتما برای درمان زخم دهانه رحم با عسل ، قبل از تزریق عسل طبیعی در واژن ، مقداری عسل طبیعی را به قسمت داخلی ران بمالید و پس از گذشت یک ساعت اگر حساسیتی مشاهده نکردید عسل را در واژن تزریق کنید.

درمان زخم دهانه رحم با عسل ، در دوران قاعدگی ممنوع است.

 

Honey-for-wounds

پانسمان زخم دیابتی با عسل

برای پانسمان زخم های دیابتی‌، عسل و نمک را به نسبت 3 به 1 باهم مخلوط کنید و پس از شستشوی خوب زخم دیابتی، از این ترکیب در ناحیه زخم موردنظر استفاده کنید.

درمان زخم ناشی از زالو درمانی با عسل

برای پانسمان زخم ناشی از زالودرمانی یا زخمی که در آن خونریزی ادامه‌دار است و برای قطع خونریزی‌، عسل و زردچوبه را با هم مخلوط کرده و روی ناحیه موردنظر پانسمان کنید.

پانسمان پوست با عسل

یک گاز استریل تهیه کنید. نیازی نیست که از نوع غیر چسبنده باشد، زیرا عسل به جلوگیری از چسبیدن پانسمان به زخم کمک می کند.
عسل را به یک طرف گاز استریل بمالید.
طرف آغشته به عسل را روی زخم قرار دهید.
گاز را با نوار چسب در جای خود محکم کنید.
برای زخم های بزرگ تر باید یک پانسمان ثانویه هم داشته باشید. بهتر است برای این منظور از یک پوشش نفوذ ناپذیر استفاده کنید، یعنی طرف رو به زخم آن از پلاستیک، هیدروژل یا هیدرکلوئید باشد تا از جذب عسل به باند خارجی ممانعت کند.
دست کم یک بار در روز پانسمان را عوض کنید.
یا از گازهای آماده آغشته با عسل موجود در بازار استفاده کنید

سخنی با خوانندگان

خوانندگان عزیز لطفأ نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره من

نویسنده و محقق مقالات علمی و سلامتی

نوشته های تازه

ما را دنبال کنید

برای دریافت جدیدترین مقالات ثبت نام کنید

هر هفته آخرین مقاله های سایت را در صندوق ورودی خود داشته باشید